J.Rowlands Pairs Ko

Winners 2013 R.Duffield and D.Robson Shipley Social

Winners 2013 R.Duffield and D.Robson Shipley Social

 

 

JOHN ROWLANDS PAIRS

FINAL

R.Duffield/D.Robson 8 Shipley Social  vs C & P Harrison 20 Upper Bolton

Will be played at Undercliffe on Wednesday 7th May Best of 7 frames  8pm Start.

Highest Break to date JSR Pairs Paul Goodall – Victoria – 51

 

JOHN ROWLANDS PAIRS
SEMI-FINALS
R.Duffield/D.Robson 8 Shipley Social  vs A.Austin/S.Moore SCR Victoria
C & P Harrison 20 Upper Bolton vs M.Johnson/P.Goodall -5 Victoria

CLOSING DATE   5th April 2014

Highest Break to date JSR Pairs Paul Goodall – Victoria – 51

 

JOHN ROWLANDS PAIRS

QUARTER FINALS

M.Johnson/P.Goodall -5 Victoria

4 – 1

P.Hamilton/J.Driver -12 Pilky’s
A.Austin/S.Moore SCR Victoria

4 – 0

R.Hagerty/J.Deighton 8 Calverley
W.Quinn/C.Brannan 3 Thornton

 3 – 4

R.Duffield/D.Robson 8 Shipley Social
C & P Harrison 20 Upper Bolton

 4 – 0

B.Barnes/I.Robinson 28  Allerton

CLOSING DATE   8th March 2014

Highest Break to date JSR Pairs Paul Goodall – Victoria – 51

JOHN ROWLANDS PAIRS

3rd Round

D.Gamble/A.King 23 Northcote  0 – 4 R.Hagerty/J.Deighton 10 Calverley
R.Harrison/K.Walker 3 Shipley Cons 0 – 4 B.Barnes/I.Robinson 28  Allerton
W.Quinn/C.Brannan 3 Thornton  W/O N.Auker/M.Leeming 13 Upper Bolton
C & P Harrison 13 Upper Bolton  W/O BYE
S.Mistry/T.Wood 18 Wibsey  1 – 4 M.Johnson/P.Goodall -2 Victoria
C.Metcalfe/M.Buchan 10 Windhill  W/O R.Duffield/D.Robson 5 Shipley Social
C.Hegerty/C.Brook 5 Windhill 1 – 4 A.Austin/S.Moore SCR Victoria
L.Szula/I.Laycock 15 Windhill  3 – 4 P.Hamilton/J.Driver SCR Pilky’s

CLOSING DATE   8th February 2014

 

Next Delegates Meeting  Thur 19th December 2013 @ Cullingworth then 13th February 2014 at Farsley

 

JOHN ROWLANDS PAIRS

2nd Round

R.Hagerty/J.Deighton 10 Calverley 4 0 A.Crossan/M.Unsworth5 Shipley Cons
M.Sharp/D.Meakin 3 Cullingworth 1 4 A.Austin/S.Moore SCR Victoria
K.Beamish/J.Smith 8 Girlington vs T & B Goss 25 Allerton
A.Borza/W.Downey 13 Northcote 2  4 N.Auker/M.Leeming 13 Upper Bolton
M.Wright/G.Briggs 13 Owlet Hall 3  4 D.Gamble/A.King 15 Northcote
M.Abbey/D.Rennison 13 Owlet Hall 2 4 S.Mistry/T.Wood 18 Wibsey
D.Siddle/P.Cartwright 25 Pilky’s W/O B.Barnes/I.Robinson 28 Allerton
P.Hamilton/J.Driver SCR Pilky’s 4  2 D.Crabb/A.Cantrill 23 Thornton
R.Harrison/K.Walker 3 Shipley Cons W/O A.Courtman/A.Metcalfe 13 Pilky’s
J.Brennan/P.Spence 5 Thornton 0  4 R.Duffield/D.Robson 5 Shipley Social
C & P Harrison 13 Upper Bolton vs BYE
P.Young/L.Walsh -20 Victoria 3  4 W.Quinn/C.Brannan 3 Thornton
M.Johnson/P.Goodall -2 Victoria W/O J.Ashcroft/D.Mitchell SCR Pilky’s
C.Metcalfe/M.Buchan 10 Windhill 4  0 J & C Buchan 13 Windhill
C.Hegerty/C.Brook 5 Windhill W/O D.Walsh.AA Field 28 Pilky’s
L.Szula/I.Laycock 15 Windhill 4  2 A.Robbins/M.Cunningham 18 Northcote

CLOSING DATE  14th DECEMBER 2013

JOHN ROWLANDS PAIRS KNOCK OUT
1st Round
P.Young/L.Walsh -20 Victoria  4 – 3 H.Ill’worth/S.Naughton 25 Calverley
B.McDonald/J.Holling 20 Upper Bolton  2 – 4 A.Borza/W.Downey 13 Northcote
A.Reed/T.Sowden 15 Northcote  0 – 4 C.Metcalfe/M.Buchan 10 Windhill
T.Hall/J.Bower 10 Culliingworth  2 – 4 J.Brennan/P.Spencer 5 Thornton
A.Field/K.Pilkington 30 Pilky’s  0 – 4 C.Hegerty/C.Brook 5 Windhill
G & D Robinson 30 Queensbury  1 – 4 M.Sharp/D.Meakin 3 Cullingworth
W & A Pagdiin 23 Culliingworth  3 – 4 M.Wright/G.Briggs 13 Owlet Hall
R.Hagerty/J.Deighton 10 Calverley  4 – 2 P.Davis/B.Truesdale 13 THornton
M.Abbey/D.Rennison 13 Owlet Hall  4 – 2 A.Machin/J.Rodgers Scr Thornton
T.Rhodes/D.Bentley -5 Wibsey  2 – 4 M.Johnson/P.Goodall -2  Victoria
L.Szula/I.Laycock 15 Windhill  4 – 0 C.Powell/S.Swaine 5 Wibsey
P.Hamilton/J.Driver -18 Pilky’s  W/O P.Frith/S.Ellis 25 Upper Bolton
  The remaining 20 players receive byes  
 
CLOSING DATE  19TH OCTOBER 2013

Permanent link to this article: https://www.bsa-cuesports.com/j-rowlands-pairs-ko/